State Home Page
 Home   Contact Us   Email Us  
Banner
spacer
State of Alaska >  Division of Elections >  Candidate Information >  REAA and CRSA >  Candidate Lists >  2014 REAA/CRSA Official Candidate List

2014 REAA Official Candidate List

Election Day: Tuesday, October 7, 2014

Filing Deadline: August 1, 2014 (Hand delivered, faxed or postmarked)
If mailed, original must be received by August 11, 2014

Last day to withdraw: August 20, 2014

For a faster search, click on an REAA listed below:


  • Bering Strait
  • REAA 2
  • Copper River
  • REAA 17
  • Lower Yukon
  • REAA 3
  • Chatham
  • REAA 18
  • Lower Kuskokwim
  • REAA 4
  • Southeast Island
  • REAA 19
  • Kuspuk
  • REAA 5
  • Annette Island
  • REAA 20
  • Southwest Region
  • REAA 6
  • Chugach
  • REAA 21
  •  
  • Kashunamiut
  • REAA 22
  • Pribilof
  • REAA 9
  • Yupiit
  • REAA 23
  • Iditarod Area
  • REAA 11
  • Yukon-Koyukuk
  • REAA 12
  • Yukon Flats
  • REAA 13
  • Delta/Greely
  • REAA 15
  • Alaska Gateway
  • REAA 16

    REAA 2 - BERING STRAIT SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A- 2 years to complete the term

    • Mitchell G. Bellamy
      P.O. Box 72074
      Shishmaref, AK 99772
      (907) 649-3451
    • Annie Weyiouanna
      P.O. Box 72075
      Shishmaref, AK 99772
      (907) 649-2029
    Section II, Seat B - 3 year term
    • Frank Oxereok Jr.
      P.O. Box 524
      Wales, AK 99783
      (907) 664-2125
    Section III, Seat D - 1 year to complete the term

    • Irene A. Fagerstrom-Navarro
      P.O. Box 62002
      Golovin, AK 99762
      (907) 779-2366
    • Edna T. Savetilik
      P.O. Box 71014
      Shaktoolik, AK 99771
      (907) 956-1033
    Section IV, Seat F - 3 year term
    • Milton "Smitty" Cheemuk
      P.O. Box 07
      St. Michael, AK 99659
      (907) 933-1033
    • Albert A. Washington
      P.O. Box 59021
      St. Michael, AK 99659
      (907) 923-2289
    Section IV, Seat G - 3 year term
    • Annabelle Cunningham
      P.O. Box 248
      Unalakleet, AK 99684
      (907) 624-3330
    • Henrietta "Tia" Wilson
      P.O. Box 146
      Unalakleet, AK 99684
      (907) 625-1516
    Section V, Seat J - 3 year term
    • "Muffy" Iya
      P.O. Box 15
      Savoonga, AK 99769
      (907) 984-6334
    • Sylvia Toolie
      P.O. Box 197
      Savoonga, AK 99769
      (907) 984-6605
    (Back to the beginning)

    REAA 3 - LOWER YUKON SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat B - 3 year term
    • Sylvia C. Joseph
      P.O. Box 26
      Alakanuk, AK 99554
      (907) 238-2637
    • Michael "Mike" Prince
      P.O. Box 230
      Emmonak, AK 99581
      (907) 949-1138
    • Doug Redfox
      P.O. Box 232
      Emmonak, AK 99581
    • Raymond F. Waska Sr.
    • Darlene A. Westlock
      P.O. Box 33
      Emmonak, AK 99581
      (907) 949-6257
    Section II, Seat F - 3 year term
    • Edward J. "Kalicurta" Adams Sr.
      09 West Lake Road
      Nunam Iqua, AK 99666
      (907) 498-4313
    • James K. Akerelrea
      P.O. Box 163
      Scammon Bay, AK 99662
      (907) 558-6410
    • William Naneng
      P.O. Box 114
      Hooper Bay, AK 99604
      (907) 758-2333
    • Lester Wilde
      P.O. Box 155
      Hooper Bay, AK 99604
      (907) 758-4247
    Section IV, Seat I - 3 year term

    • Nick P. Andrew Jr.
      P.O. Box 127
      Marshall, AK 99585
      (907) 679-2364
    • Leslie R. Hunter Jr.
      P.O. Box 50
      Marshall, AK 99585
      (907) 679-2277
    • Matthew "Matt" Kozevnikoff
      P.O. Box 05
      Russian Mission, AK 99657
      (907) 584-2144
    • Michael P. "Mike" Peters
      P.O. Box 51
      Marshall, AK 99585
      (907) 679-6273
    • Vassily Sergie Sr.
      P.O. Box 87
      Marshall, AK 99585
      (907) 679-2074
    (Back to the beginning)

    REAA 4 - LOWER KUSKOKWIM SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat B - 3 year term

    • Jonathan M. Lewis
      P.O. Box 74
      Chefornak, AK 99561
      (907) 867-2119
    Section IV, Seat E - 3 year term

    • Susan G. Murphy
      P.O. Box 464
      Bethel, AK 99559
      (907) 543-2487
    Section IV, Seat H - 3 year term

    • Clarence L. Daniel
      P.O. Box 305
      Bethel, AK 99559
      (907) 543-4810
    (Back to the beginning)

    REAA 5 - KUSPUK SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat B - 3 year term
    • David L. Dorris Sr.
      P.O. Box 33
      Kalskag, AK 99607
      (907) 545-1864
    • Tracy M. Simeon
      P.O. Box 19
      Chuathbaluk, AK 99577
    Section I, Seat C - 3 year term
    • Phyllis E. Evan
      P.O. Box 42
      Lower Kalskag, AK 99626
      (907) 471-7130
    • Nastasia A. "Jackie" Levi
      P.O. Box 58
      Lower Kalskag, AK 99626
      (907) 471-2371
    (Back to the beginning)

    REAA 6 - SOUTHWEST REGION SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat B - 1 year to complete the term
    • Anecia G. Kritz
      P.O. Box 83
      Togiak, AK 99678
      (907) 493-2107
    • Daniel Nanalook
      P.O. Box 184
      Togiak, AK 99678
      (907) 493-2376
    Section I, Seat C - 3 year term

    • Ferdinand Sharp
      P.O. Box 54
      Manokotak, AK 99628
      (907) 289-1029
    Section II, Seat G - 3 year term
    • Crystal C. Clark
      P.O. Box 8
      Ekwok, AK 99580
      (907) 464-6018
    • Wassillie Wonhola
      P.O. Box 113
      New Stuyahok, AK 99636
      (907) 693-3079
    (Back to the beginning)

    REAA 9 - PRIBILOF SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat B - 3 year term
    • Rene A. Warner
      P.O. Box 355
      St. Paul Island, AK 99660
    Section I, Seat D - 3 year term

    • Aubrey M. Wegeleben
      P.O. Box 222
      St. Paul, AK 99660
    (Back to the beginning)

    REAA 11 - IDITAROD AREA SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term
    • Gabriel H. "Gabe" Nicholi
      P.O. Box 64
      Grayling, AK 99590
      (907) 444-6365
    Section III, Seat G - 3 year term
    • Raymond L. Collins
      P.O. Box 75
      McGrath, AK 99627
      (907) 524-3512
    (Back to the beginning)

    REAA 12 - YUKON-KOYUKUK SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat B - 3 year term
    • Fred L. Bifelt
      P.O. Box 49
      Huslia, AK 99746
      (907) 829-2230
    • Norman Carl Burgett - (Write-In)
    • Thelma S. Nicholia
      P.O. Box 45002
      Hughes, AK 99745
      (907) 889-2245
    • Eleanor S. Yatlin
      P.O. Box 125
      Huslia, AK 99746
      (907) 829-2232
    Section II, Seat C - 3 year term
    • Kathryn E. "Katie" Kangas
      P.O. Box 68038
      Ruby, AK 99768
    • Maurice McGinty
      P.O. Box 65036
      Nulato, AK 99765
      (907) 898-2272
    • Christina Semaken
      P.O. Box 14
      Kaltag, AK 99748
      (907) 534-2260
    Section III, Seat F - 3 year term
    • Dian Gurtler
      P.O. Box 52
      Manley Hot Springs, AK 99756
      (907) 672-3271
    (Back to the beginning)

    REAA 13 - YUKON FLATS SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat C - 3 year term
    • David E. Bridges
      P.O. Box 4
      Fort Yukon, AK 99740
      (907) 662-2308
    Section III, Seat G - 3 year term
    • Earla J. Hutchinson
      P.O. Box 1
      Circle, AK 99733
      (907) 773-1222
    (Back to the beginning)

    REAA 15 - DELTA/GREELY SCHOOL DISTRICT

    Seat E - 3 year term
    • Elizabeth K. "Liz" Breuker
      P.O. Box 185
      Delta Junction, AK 99737
      (907) 388-1360
    • Eileen M. Herman
      P.O. Box 327
      Delta Junction, AK 99737
      (907) 803-3737
    Seat G - 3 year term
    • James Squyres
      P.O. Box 1544
      Delta Junction, AK 99737
      (907) 8030135
    • Eileen M. Williams
      P.O. Box 1670
      Delta Junction, AK 99737
      (907) 803-0162
    (Back to the beginning)

    REAA 16 - ALASKA GATEWAY SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat D - 3 year term
    • Thomas "Tad" Dunning
      P.O. Box 150
      Tok, AK 99780
      (907) 883-2865
    • Molly L. Nelson
      P.O. Box 897
      Tok, AK 99780
      (907) 883-2098
    Section II, Seat E - 1 year term
    • Cindy Koestler
      P.O. Box 366
      Tok, AK 99780
      (907) 883-0454
    • Joni E. Young
      P.O. Box 78
      Tok, AK 99780
    Section IV, Seat G - 3 year term
    • Steven R. Scott
      P.O. Box 85
      Eagle, AK 99738
      (907) 547-3034
    (Back to the beginning)

    REAA 17 - COPPER RIVER SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term

    • Kenneth G. "Greg" Biddle
      HC 01 Box 112
      Gakona, AK 99586
      (907) 822-5110
    Section II, Seat F - 3 year term
    • Katrina Church-Chmielowski
      P.O. Box 767
      Glennallen, AK 99588
      (907) 822-5952
    • Michael G. Rego
      P.O. Box 42
      Glennallen, AK 99588
      (907) 822-4262
    (Back to the beginning)

    REAA 18 - CHATHAM SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term

    • Albert H. Howard
      P.O. Box 362
      Angoon, AK 99820
      (907) 957-4924
    • Pauline M. Jim
      P.O. Box 3
      Angoon, AK 99820
      (907) 752-0881
    • Albert M. Kookesh III
      P.O. Box 365
      Angoon, AK 99820
      (907) 723-5232
    Section I, Seat B - 3 year term

    • Kevin M. Frank Sr.
      P.O. Box 184
      Angoon, AK 99820
      (907) 957-1931
    Section II, Seat E - 2 year term
    • Elizabeth R. Hooge
      P.O. Box 284
      Gustavus, AK 99826
      (907) 697-2366
    • Frances M. Jacobs
      P.O. Box 33
      Tenakee Springs, AK 99841
      (907) 736-2272
    (Back to the beginning)

    REAA 19 - SOUTHEAST ISLAND SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat D - 3 year term

    • Charlie R. Carle - Certification Denied
      P.O. Box 19145
      Thorne Bay, AK 99919
      (907) 568-2259
    • Molly O.T. Kimzey
      P.O. Box 8143
      Port Alexander, AK 99836
      (907) 568-2259
    (Back to the beginning)

    REAA 20 - ANNETTE ISLAND SCHOOL DISTRICT

    Seat A - 3 year term
    • Tia S. Atkinson
      P.O. Box 471
      Metlakatla, AK 99926
      (907) 821-8126
    • Stan R. Patterson
      P.O. Box 683
      Metlakatla, AK 99926
      (907) 617-2522
    • Steven C. "H.B." Tyler
      P.O. Box 582
      Metlakatla, AK 99926
      (907) 617-4249
    (Back to the beginning)

    REAA 21 - CHUGACH SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term

    • Andrea K. Korbe
      P.O. Box 767
      Whittier, AK 99693
      (360) 991-7800
    Section I, Seat B - 3 year term
    • Charlene A. Arneson
      P.O. Box 778
      Whittier, AK 99693
      (907) 472-2441
    Section II, Seat E - 1 year to complete the term

    • David J. Totemoff Sr.
      P.O. Box 131
      Tatitlek, AK 99677
      (907) 441-4527
    • Gwen L. Vlasoff
      P.O. Box 171
      Tatitlek, AK 99677
      (907) 325-2311
    • Rose S. Vlasoff
      P.O. Box 124
      Tatitlek, AK 99677
      (907) 325-2307
    (Back to the beginning)

    REAA 22 - KASHUNAMIUT SCHOOL DISTRICT

    Seat A - 3 year term
    • Pius F. Imgalrea
      P.O. Box 237
      Chevak, AK 99563
      (907) 858-2017
    • Liana K. Pingayak
      P.O. Box 313
      Chevak, AK 99563
      (907) 858-2404
    • R.B. Slats
      P.O. Box 334
      Chevak, AK 99563
      (907) 858-2146
    Seat E - 3 year term

    • Roy J. Atchak
      P.O. Box 292
      Chevak, AK 99563
      (907) 858-7920
    • Dayna P. Nash
      P.O. Box 182
      Chevak, AK 99563
      (907) 858-2401
    • Pete H. Slats
      P.O. Box 161
      Chevak, AK 99563
      (907) 858-7422
    (Back to the beginning)

    REAA 23 - YUPIIT SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat C - 3 year term
    • Lillian M. "Ayakaq" Alexie
      P.O. Box 73
      Akiachak, AK 99551
      (907) 825-4671
    • Peter H. Evon
      P.O. Box 51012
      Akiachak, AK 99551
      (907) 545-4660
    • Willie Kasayulie
      P.O. Box 29
      Akiachak, AK 99551
      (907) 825-4813
    • Phillip K. Peter Sr.
      P.O. Box 51057
      Akiachak, AK 99551
      (907) 825-4608
    Section II, Seat D - 3 year term
    • Andrew B. Alexie
      P.O. Box 155
      Tuluksak, AK 99679
      (907) 695-2049
    • Noah M. "Mikk" Andrew Sr.
      P.O. Box 61
      Tuluksak, AK 99679
      (907) 695-2244
    • Elena D. Gregory
      P.O. Box 4
      Tuluksak, AK 99679
      (907) 695-2036
    • Carl M. Napoka Jr.
      P.O. Box 167
      Tuluksak, AK 99679
      (907) 545-1800
    • Moses K. Peter
      P.O. Box 57
      Tuluksak, AK 99679
      (907) 695-6986
    (Back to the beginning)
       Home   Webmaster   Site Map   Disclaimer