State Home Page
 Home   Contact Us   Email Us  
Banner
spacer
State of Alaska >  Division of Elections >  Candidate Information >  REAA and CRSA >  Candidate Lists >  2013 REAA/CRSA Official Candidate List

2013 REAA Official Candidate List

Latest update: September , 2013

Election Day: Tuesday, October 1, 2013

Filing Deadline: August 2, 2013 (Hand delivered, faxed or postmarked)
If mailed, original must be received by August 12, 2013

Last day to withdraw: August 14, 2013

For a faster search, click on an REAA listed below:


  • Bering Strait
  • REAA 2
  • Copper River
  • REAA 17
  • Lower Yukon
  • REAA 3
  • Chatham
  • REAA 18
  • Lower Kuskokwim
  • REAA 4
  • Southeast Island
  • REAA 19
  • Kuspuk
  • REAA 5
  • Annette Island
  • REAA 20
  • Southwest Region
  • REAA 6
  • Chugach
  • REAA 21
  • Aleutian Region
  • REAA 8
  • Kashunamiut
  • REAA 22
  • Pribilof
  • REAA 9
  • Yupiit
  • REAA 23
  • Iditarod Area
  • REAA 11
  • Yukon-Koyukuk
  • REAA 12
  • Yukon Flats
  • REAA 13
  • Delta/Greely
  • REAA 15
  • Alaska Gateway
  • REAA 16

    REAA 2 - BERING STRAIT SCHOOL DISTRICT

    Section III, Seat E - 3 year term
    • Henry W. Adams (Denied) - incomplete paperwork
      P.O. Box 53005
      Koyuk, AK 99753
      (907) 964-1025
    • Matilda J. Hardy
      P.O. Box 76
      Shaktoolik, AK 99771
      (907) 955-2018
    • Joseph H. "Joe" Murray
      P.O. Box 39014
      Elim, AK 99739
      (907) 890-3081
    • Tonia L. Sagoonick
      P.O. Box 12
      Shaktoolik, AK 99771
      (907) 956-1008
    Section V, Seat I - 3 year term
    • Aaron J. Iworrigan - incumbent
      P.O. Box 51
      Gambell, AK 99742
      (907) 985-2426
    (Back to the beginning)

    REAA 3 - LOWER YUKON SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term
    • Reynold D. "Papa Joe" Okitkun
      P.O. Box 20104
      Kotlik, AK 99620
      (907) 899-4492
    • Robert Okitkun
      P.O. Box 20117
      Kotlik, AK 99620
    • Matilda A. "Tillie" Oktoyuk
      P.O. Box 11
      Emmonak, AK 99581
      (907) 949-6463
    • Raymond F. Waska Sr.
      P.O. Box 46
      Emmonak, AK 99581
      (907) 949-1514
    Section I, Seat C - 3 year term
    • Christopher T. "Tommy" Hunt
      P.O. Box 20138
      Kotlik, AK 99620
    • Agnes M. Odinzoff Okitkun
      P.O. Box 20227
      Kotlik, AK 99620
      (907) 899-2486
    • Doug Redfox
      P.O. Box 232
      Emmonak, AK 99581
      (907) 949-6249
    Section II, Seat E - 3 year term

    • Edward J. "Kalicurta" Adams Sr. - Incumbent
      P.O. Box 9
      Nunam Iqua, AK 99666
      (907) 498-4313
    • Emma L. Andrew
      P.O. Box 6
      Hooper Bay, AK 99604
      (907) 758-4375
    • Edgar P. Hoelscher
      P.O. Box 157
      Hooper Bay, AK 99604
      (907) 758-4311
    (Back to the beginning)

    REAA 4 - LOWER KUSKOKWIM SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat B - 1 year to complete the term
    • Jonathan M. Lewis - Incumbent
      P.O. Box 74
      Chefornak, AK 99561
      (907) 867-8872
    • Dale T. Smith Jr.
      P.O. Box 111
      Mekoryuk, AK 99630
      (907) 827-2262
    Section III, Seat D - 3 year term
    • Wassilie Pleasant - Incumbent
      P.O. Box 85
      Nunapitchuk, AK 99641
      (907) 527-5568
    Section V, Seat I - 3 year term

    • Johnny T. Hawk - Incumbent
      P.O. Box 82
      Eek, AK 99578
      (907) 536-2065
    (Back to the beginning)

    REAA 5 - KUSPUK SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat D - 3 year term
    • Sally M. Hoffman
      P.O. Box 51
      Aniak, AK 99557
      (907) 675-4291
    • Wayne Morgan
      P.O. Box 234
      Aniak, AK 99557
      (907) 675-4264
    • Elsie P. Simeon
      P.O. Box 101
      Aniak, AK 99557
      (907) 675-4259
    Section II, Seat F - 3 year term

    • Daisy M. Phillips
      P.O. Box 43
      Aniak, AK 99557
      (907) 675-4772
    • Eleanor R. Sanbei - Incumbent
      P.O. Box 162
      Aniak, AK 99557
      (907) 675-4395
    • Dennis R. Thomas Sr.
      P.O. Box 70
      Crooked Creek, AK 99575
      (907) 432-2240
    (Back to the beginning)

    REAA 6 - SOUTHWEST REGION SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term
    • Helen Gregorio - Incumbent
      P.O. Box 250
      Togiak, AK 99678
      (907) 493-5208
    Section II, Seat E - 3 year term
    • Kay M. Andrews - Incumbent
      P.O. Box 87
      Aleknagik, AK 99555
      (907) 842-3805
    (Back to the beginning)

    REAA 8 - ALEUTIAN REGION SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 2 years to complete the term
    • Crystal L. Dushkin - Write-in
    • Alan Zaochney
      P.O. Box 47003
      Atka, AK 99547
      (907) 839-2251
    Section II, Seat C - 3 year term
    • Kiara C. Alexander
      P.O. Box 1992
      Adak, AK 99546
      (907) 592-2358
    • Diane M. Krukoff - incumbent
    • Lisa M. Spitler
      P.O. Box 5251
      Adak, AK 99546
      (907) 592-2410
    • Darrell E. Tannehill Jr.
      P.O. Box 1957
      Adak, AK 99546
      (907) 572-9683
    Section II, Seat E - 3 year term
    • Phyllis C. Borts
      P.O. Box 2008
      Adak, AK 99546
      (907) 572-9542
    • Rachel C. Hines
      P.O. Box 2029
      Adak, AK 99546
      (907) 572-9746
    • Kathy I. "Kat" McCune - incumbent
      P.O. Box 2055
      Adak, AK 99546
      (907) 592-8177

    (Back to the beginning)

    REAA 9 - PRIBILOF SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat C - 3 year term
    • Daria C. Dirks
      P.O. Box 73
      St. Paul Island, AK 99660
      (907) 546-4470
    • Helen K. Melovidov Roberts
      P.O. Box 55
      St. Paul Island, AK 99660
      (907) 546-4031
    • Rene Warner - Write-in
    (Back to the beginning)

    REAA 11 - IDITAROD AREA SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat B - 3 year term
    • Angela O. Demientieff
    • Robert A. Walker - incumbent
      P.O. Box 149
      Anvik, AK 99558
      (907) 663-6341
    Section I, Seat D - 3 year term
    • Tamra J. Jerue - incumbent
      P.O. Box 30
      Anvik, AK 99558
      (907) 663-6322
    (Back to the beginning)

    REAA 12 - YUKON-KOYUKUK SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat D - 3 year term
    • John E. "Jack" McCrary
      P.O. Box 65086
      Nulato, AK 99765
      (907) 898-2230
    • Gloria L. Patsy
      P.O. Box 65043
      Nulato, AK 99765
      (907) 898-2331
    • Christina Semaken - incumbent
      P.O. Box 14
      Kaltag, AK 99748
      (907) 534-2264
    Section III, Seat G - 3 year term

    • Wilma J. David
      P.O. Box 102
      Minto, AK 99758
      (907) 798-7001
    (Back to the beginning)

    REAA 13 - YUKON FLATS SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term
    • Ernest D. Erick
    • Lance Whitwell Sr.
      P.O. Box 111
      Venetie, AK 99781
      (907) 849-8544
    Section II, Seat E - 3 year term
    • Edward C. Alexander
      P.O. Box 172
      Fort Yukon, AK 99740
      (907) 662-2130
    • Laurie L. Thomas
      P.O. Box 166
      Fort Yukon, AK 99740
      (907) 662-2788
    (Back to the beginning)

    REAA 15 - DELTA/GREELY SCHOOL DISTRICT

    Seat A - 3 year term
    • Brittany D. Clark
      P.O. Box 768
      Delta Junction, AK 99737
      (907) 750-2966
    • Pamela Goode
      P.O. Box 1544
      Delta Junction, AK 99737
      (907) 803-0135
    • Becky L. Wilburn - Incumbent
      P.O. Box 695
      Delta Junction, AK 99737
      (907) 895-5495
    Seat C - 3 year term
    • David R. Luntz - Write-in
    • Dana S. Mock - Incumbent
      P.O. Box 31328
      Fort Greely, AK 99731
      (907) 895-5353
    • Sybil L. Peters - Withdrew
      HCR 10 Mile 72 Rich. Hwy
      Fairbanks, AK 99701
      (907) 895-2244
    (Back to the beginning)

    REAA 16 - ALASKA GATEWAY SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term
    • Ray Dronenburg
      P.O. Box 464
      Northway, AK 99764
    • Lorraine L. Titus
      P.O. Box 406
      Northway, AK 99764
      (907) 778-2271
    Section III, Seat F - 3 year term
    • Jeff B. Deeter - Incumbent
      P.O. Box 2258
      Dot Lake, AK 99737
      (907) 505-0709
    Section IV, Seat G - 1 year to complete the term
    • Steven R. Scott
      P.O. Box 85
      Eagle, AK 99738
      (907) 547-3034
    (Back to the beginning)

    REAA 17 - COPPER RIVER SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat D - 3 year term
    • Miah Breivogel
      HC 60 Box 120
      Copper Center, AK 99573
      (907) 822-5944
    Section II, Seat G - 3 year term
    • Theresa Absher - Incumbent
      P.O. Box 192
      Copper Center, AK 99573
    • Loren M. "Lo Bell" Bell
      P.O. Box 488
      Glennallen, AK 99588
      (907) 301-5797
    • Miah Breivogel - Withdrew
      HC 60 Box 120
      Copper Center, AK 99573
      (907) 822-5944
    • Marce Simeon
      P.O. Box 394
      Glennallen, AK 99588
      (907) 822-4249
    (Back to the beginning)

    REAA 18 - CHATHAM SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 1 year to complete the term
    • Albert H. Howard
      P.O. Box 362
      Angoon, AK 99820
      (907) 957-4924
    • Albert M. Kookesh III
      P.O. Box 365
      Angoon, AK 99820
      (907) 723-5232
    Section II, Seat E - 3 year term
    • Lynette K. Hart - Incumbent
      P.O. Box 244
      Gustavus, AK 99826
      (907) 697-2880
    (Back to the beginning)

    REAA 19 - SOUTHEAST ISLAND SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat B - 3 year term
    • Brandon G. "Brandino" Richter
      P.O. Box NKI 17
      Naukati, AK 99950
      (907) 401-3399
    Section II, Seat E - 3 year term
    • Heidi L. Young - incumbent
      P.O. Box NKI-11
      Naukati, AK 99950
      (907) 254-2904
    (Back to the beginning)

    REAA 20 - ANNETTE ISLAND SCHOOL DISTRICT

    Seat D - 3 year term
    • Brenda A. Byrd - (Write-In)
    • Jamie R. Chinuhuk - Incumbent
      P.O. Box 168
      Metlakatla, AK 99926
      (907) 886-7519
    • Victor Gonzalez - Denied - (Write-In) - Does not meet filing requirements
    Seat E – 3 year term
    • Bruce R. Janes - Incumbent
      P.O. Box 614
      Metlakatla, AK 99926
      (907) 886-0001
    • Timothy M. "Tim" Marsden - (Write-In)
    • Charles W. "Chuck" Wilson
      P.O. Box 314
      Metlakatla, AK 99926
      (907) 886-4346
    (Back to the beginning)

    REAA 21 - CHUGACH SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat D - 3 year term

    • Katherine A. "Kate" McLaughlin
      P.O. Box 8043
      Chenega Bay, AK 99574
      (907) 573-5092
    • Gwen Vlasoff
      P.O. Box 139
      Tatitlek, AK 99677
      (907) 529-8229
    • Rose S. Vlasoff - Incumbent
      P.O. Box 124
      Tatitlek, AK 99677
      (907) 255-1346
    (Back to the beginning)

    REAA 22 - KASHUNAMIUT SCHOOL DISTRICT

    Seat B - 3 year term
    • John H. Atchak - Incumbent
      P.O. Box 157
      Chevak, AK 99563
      (907) 858-2056
    • Joseph I. Slats
      P.O. Box 334
      Chevak, AK 99563
      (907) 858-7148
    • R. B. Slats
      P.O. Box 315
      Chevak, AK 99563
      (907) 858-2046
    (Back to the beginning)

    REAA 23 - YUPIIT SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term
    • Katie Charles
      P.O. Box 51083
      Akiachak, AK 99551
      (907) 825-2008
    • Samuel J. George
      P.O. Box 51085
      Akiachak, AK 99551
      (907) 825-4212
    Section III, Seat G - 3 year term
    • Olinka M. Jones - (Write-In)
    • Moses Owen
      P.O. Box 55
      Akiak, AK 99552
      (907) 765-2087
    • Mike Williams Sr.
      P.O. Box 27
      Akiak, AK 99552
      (907) 765-2061
    (Back to the beginning)
       Home   Webmaster   Site Map   Disclaimer