State Home Page
 Home   Contact Us   Email Us  
Banner
spacer
State of Alaska >  Division of Elections >  Candidate Information >  REAA and CRSA >  Candidate Lists >  2012 REAA/CRSA Official Candidate List

2012 REAA Official Candidate List

Latest update: September 26, 2012

Election Day: Tuesday, October 2, 2012

Filing Deadline: August 3, 2012 (Hand delivered, faxed or postmarked)
If mailed, original must be received by August 13, 2012

Last day to withdraw: August 15, 2012

For a faster search, click on an REAA listed below:


  • Bering Strait
  • REAA 2
  • Copper River
  • REAA 17
  • Lower Yukon
  • REAA 3
  • Chatham
  • REAA 18
  • Lower Kuskokwim
  • REAA 4
  • Southeast Island
  • REAA 19
  • Kuspuk
  • REAA 5
  • Annette Island
  • REAA 20
  • Southwest Region
  • REAA 6
  • Chugach
  • REAA 21
  • Aleutian Region
  • REAA 8
  • Kashunamiut
  • REAA 22
  • Pribilof
  • REAA 9
  • Yupiit
  • REAA 23
  • Iditarod Area
  • REAA 11
  • Yukon-Koyukuk
  • REAA 12
  • Yukon Flats
  • REAA 13
  • Delta/Greely
  • REAA 15
  • Alaska Gateway
  • REAA 16

    REAA 2 - BERING STRAIT SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat C - 3 year term
    • Reggie K. Barr
      P.O. Box 86
      Brevig Mission, AK 99785
      (907) 642-3147
    • Luther C. "Sook" Komonaseak - incumbent
      P.O. Box 554
      Wales, AK 99783
      (907) 634-1001
    • Sean C. Komonaseak
      P.O. Box 514
      Wales, AK 99783
      (907) 664-3631
    • Frank K. Oxereok
      P.O. Box 524
      Wales, AK 99783
      (907) 664-2125
    Section III, Seat D - 3 year term
    • Melvin R. "Dumma" Otton - incumbent
      P.O. Box 53043
      Koyuk, AK 99753
      (907) 963-3491
    Section IV, Seat G - 2 years to complete the term
    • Annabelle Cunningham
      P.O. Box 248
      Unalakleet, AK 99684
      (907) 624-3330
    Section IV, Seat H - 3 year term
    • Aurora L. Johnson - incumbent
      P.O. Box 222
      Unalakleet, AK 99684
      (907) 624-3757
    Section V, Seat K - 3 year term

    • Clinton M. Booshu
      P.O. Box 31
      Gambell, AK 99742
      (907) 985-5346
    • Charlotte J. "Jane" Kava - incumbent
      P.O. Box 154
      Savoonga, AK 99769
      (907) 984-6926
    (Back to the beginning)

    REAA 3 - LOWER YUKON SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat D - 3 year term
    • Frank E. Aguchak
      P.O. Box 194
      Scammon Bay, AK 99662
      (907) 558-5420
    • Mike D. Akerelrea
      P.O. Box 5
      Scammon Bay, AK 99662
      (907) 558-6313
    • Larson E. Hunter
      P.O. Box 161
      Scammon Bay, AK 99662
      (907) 558-6258
    • Caroline A. Ulak
      P.O. Box 29
      Scammon Bay, AK 99662
    Section III, Seat G - 3 year term
    • Matt Andrews
      P.O. Box 32253
      Mountain Village, AK 99632
      (907) 591-6011
    • Elias L. Kelly
      P.O. Box 5093
      Pilot Station, AK 99650
      (907) 549-3259
    • Susie V. Makaily - incumbent
      P.O. Box 5012
      Pilot Station, AK 99650
      (907) 549-3010
    Section III, Seat H - 3 year term

    • Joyce Brown-Rivers
      P.O. Box 32035
      Mountain Village, AK 99632
      (907) 591-6239
    • Fred P. Lamont Sr.
      P.O. Box 32348
      Mountain Village, AK 99632
      (907) 591-6079
    • Kate Thompson - incumbent
      P.O. Box 32171
      Mountain Village, AK 99632
      (907) 591-2298
    (Back to the beginning)

    REAA 4 - LOWER KUSKOKWIM SCHOOL DISTRICT

    Section III, Seat C - 3 year term
    • Richard L. Long
      P.O. Box 37
      Kwethluk, AK 99621
      (907) 757-2550
    • Stephen J. Maxie Jr.
      P.O. Box 6092
      Napaskiak, AK 99559
      (907) 737-2131`
    Section IV, Seat F - 3 year term
    • Gary Vanasse - incumbent
      P.O. Box 1544
      Bethel, AK 99559
      (907) 543-3031
    Section IV, Seat G - 3 year term

    • Will Updegrove - incumbent
      P.O. Box 1872
      Bethel, AK 99559
      (907) 543-2426
    (Back to the beginning)

    REAA 5 - KUSPUK SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term
    • Bob "Bobby" Aloysius
      P.O. Box 69
      Kalskag, AK 99607
      (907) 545-3456
    • Kenny A. Morgan Sr. - incumbent
      P.O. Box 90
      Kalskag, AK 99607
      (907) 471-2323
    • Bonnie A. "Aloysius" Persson
      P.O. Box 59
      Kalskag, AK 99607
      (907) 471-2207
    Section I, Seat C - 2 years to complete the term
    • Phyllis E. Evan
      P.O. Box 42
      Lower Kalskag, AK 99626
      (907) 471-2596
    • Betty M. Turner
      P.O. Box 49
      Kalskag, AK 99607
      (907) 471-2238
    Section II, Seat E - 3 year term
    • Carrie Longpré
      P.O. Box 184
      Aniak, AK 99557
      (907) 675-4738
    • Dennis R. Thomas Sr. - incumbent
      P.O. Box 70
      Crooked Creek, AK 99575
      (907) 432-2240
    Section III, Seat G - 3 year term
    • Sophie B. Gregory - Incumbent
      P.O. Box 36
      Sleetmute, AK 99668
      (907) 449-4243
    • Taylor S. Hayden
      P.O. Box 64
      Sleetmute, AK 99668
      (907) 449-4270
    (Back to the beginning)

    REAA 6 - SOUTHWEST REGION SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat B - 3 year term
    • Steven Gosuk Jr. - Incumbent
      P.O. Box 72
      Togiak, AK 99678
      (907) 444-6113
    Section I, Seat D - 3 year term
    • Marie Paul - Incumbent
      P.O. Box 166
      Togiak, AK 99678
      (907) 493-5045
    Section II, Seat F - 3 year term
    • Wassillie W. "Wally" Gust
      P.O. Box 72
      New Stuyahok, AK 99636
      (907) 693-8772

    (Back to the beginning)

    REAA 8 - ALEUTIAN REGION SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat D - 3 year term
    • Esther Bennett - incumbent
      P.O. Box 1871
      Adak, AK 99546
      (907) 592-2119
    (Back to the beginning)

    REAA 9 - PRIBILOF SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term
    • Jason Bourdukofsky Sr. - incumbent
      P.O. Box 325
      St. Paul Island, AK 99660
      (907) 546-2103
    • Gerasim "Jerry" Merculief
      P.O. Box 161
      St. Paul Island, AK 99660
      (907) 546-2369
    Section I, Seat D - 2 years to complete the term
    • Amos T. Philemonoff
      P.O. Box 232
      St. Paul Island, AK 99660
      (907) 546-2298
    • Aubrey M. Wegeleben
      P.O. Box 222
      St. Paul Island, AK 99660
      (907) 546-4111
    Section II, Seat E - 3 year term
    • Sarah S. Merculief
      104 Government Street
      St. George Island, AK 99591
      (907) 859-2299
    (Back to the beginning)

    REAA 11 - IDITAROD AREA SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat C - 3 year term
    • Rudolph G. "Rudy" Hamilton - incumbent
      P.O. Box 70
      Shageluk, AK 99665
      (907) 473-8282
    Section II, Seat E - 3 year term

    • Nell Huffman - incumbent
      P.O. Box 7503
      Takotna, AK 99675
      (907) 444-7256
    Section III, Seat F - 3 year term

    • Michael R. Bye - incumbent
      P.O. Box 96
      McGrath, AK 99627
      (907) 524-3730
    • David Gregory
      185 Kuskokwim St.
      McGrath, AK 99627
      (907) 524-3524
    (Back to the beginning)

    REAA 12 - YUKON-KOYUKUK SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term
    • Eileen R. Jackson
      P.O. Box 22
      Huslia, AK 99746
      (907) 829-2208
    • Lucy Strassburg
      P.O. Box 74
      Allakaket, AK 99720
      (907) 968-2490
    Section II, Seat E - 3 year term
    • Robert L. "Bob" Albert
      P.O. Box 54053
      Koyukuk, AK 99754
      (907) 927-2255
    • Shirley M. Kruger
      Nulato, AK 99765
      (907) 898-2295
    • Patrick J. "Pat" Madros Sr.
      P.O. Box 75
      Koyukuk, AK 99754
      (907) 927-2277
    • Gloria L. Patsy - incumbent
      P.O. Box 65043
      Nulato, AK 99765
      (907) 898-2331
    (Back to the beginning)

    REAA 13 - YUKON FLATS SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat B - 3 year term
    • Rhonda O. Pitka
      P.O. Box 24028
      Beaver, AK 99724
      (907) 628-6011
    Section II, Seat D - 3 year term
    • Dacho Alexander - Withdrew
      P.O. Box 35
      Fort Yukon, AK 99740
      (907) 662-3284
    • Shannon R. "Carroll" Hardy
      P.O. Box 216
      Fort Yukon, AK 99740
      (907) 662-3429
    • Nancy James - incumbent
      P.O. Box 144
      Fort Yukon, AK 99740
    Section III, Seat F - 3 year term
    • Tonya L. "Fields" Carroll
      P.O. Box 30
      Circle, AK 99733
      (907) 773-2728
    • Alexa J. Crow
      P.O. Box 84
      Circle, AK 99733
      (907) 773-6453
    • Ruth A. Crow
      P.O. Box 2
      Circle, AK 99733
      (907) 773-7884
    • Margaret M. Henry-John - Incumbent
      P.O. Box 102
      Circle, AK 99733
      (907) 723-2455
    (Back to the beginning)

    REAA 15 - DELTA/GREELY SCHOOL DISTRICT

    Seat B - 3 year term
    • Barbara L. Parker
      P.O. Box 1035
      Delta Junction, AK 99737
      (907) 895-1032
    Seat D - 3 year term

    • Flower C. Cole - Incumbent
      P.O. Box 568
      Delta Junction, AK 99737
      (907) 803-0880
    Seat F - 3 year term
    • Richard I. "Rich" Mauer - Incumbent
      P.O. Box 1302
      Delta Junction, AK 99737
      (907) 895-4956
    (Back to the beginning)

    REAA 16 - ALASKA GATEWAY SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat B - 3 year term
    • Lisa K. Conrad - Incumbent
      P.O. Box 282
      Tok, AK 99780
      (907) 883-5618
    • Melinda J. Rallo
      P.O. Box 332
      Tok, AK 99780
      (907) 505-0950
    Section II, Seat C - 3 year term
    • Jill Kranenburg - Incumbent
      P.O. Box 508
      Tok, AK 99780
      (907) 883-5455
    • Joni E. Young
      P.O. Box 78
      Tok, AK 99780
      (907) 883-1393
    Section II, Seat E - 3 year term
    • Douglas J. Hosken - Incumbent
      P.O. Box 513
      Tok, AK 99780
      (907) 883-5552
    • Sherry L. Sparks
      P.O. Box 66
      Tok, AK 99780
      (907) 883-1130
    (Back to the beginning)

    REAA 17 - COPPER RIVER SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 2 years to complete the term
    • Kenneth G. "Greg" Biddle - Incumbent
      HC 01 Box 112
      Gakona, AK 99586
      (907) 822-5110
    Section I, Seat B - 3 year term
    • Cheryl L. "Cherie" Sparks - Incumbent
      P.O. Box 294
      Glenallen, AK 99588
      (907) 822-3880
    Section I, Seat C - 3 year term
    • James K. Fields - Incumbent
      P.O. Box 397
      Glennallen, AK 99588
      (907) 822-5913

    Section II, Seat E - 3 year term

    • Jeff Doty
      HC 60 Box 228C
      Copper Center, AK 99573
      (907) 822-5812
    • Mark A. Somerville
      HC 60 Box 225B
      Copper Center, AK 99573
      (907) 822-4415
    (Back to the beginning)

    REAA 18 - CHATHAM SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat C - 3 year term
    • Shawna M. Harper
      P.O. Box 622
      Tenakee Springs, AK 99841
      (907) 723-2402
    Section II, Seat D - 3 year term
    • Sally A. McLaughlin - Incumbent
      P.O. Box 73
      Gustavus, AK 99826
      (907) 697-2777

    (Back to the beginning)

    REAA 19 - SOUTHEAST ISLAND SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat A - 3 year term
    • Lynette Carlson
      P.O. Box 19214
      Thorne Bay, AK 99919
      (907) 254-0420
    Section II, Seat C - 3 year term
    • Sandra F. Nessett
      P.O. Box 61
      Craig, AK 99921
      (907) 530-7145

    (Back to the beginning)

    REAA 20 - ANNETTE ISLAND SCHOOL DISTRICT

    Seat B - 3 year term
    • Jody J. Leisholmn - Incumbent
      P.O. Box 675
      Metlakatla, AK 99926
      (907) 617-3331
    • Sandra S. "Sandi" Wilson
      P.O. Box 314
      Metlakatla, AK 99926
      (907) 886-4746
    Seat C – 3 year term
    • Audrey Hudson - Write-In
      P.O. Box 618
      Metlakatla, AK 99926
    • Charles W. "Chuck" Wilson
      P.O. Box 314
      Metlakatla, AK 99926
      (907) 886-4746
    (Back to the beginning)

    REAA 21 - CHUGACH SCHOOL DISTRICT

    Section II, Seat C - 3 year term
    • Katherine Kompkoff
      P.O. Box 8080
      Chenega Bay, AK 99574
      (907) 952-2215
    • Katherine A. "Kate" McLaughlin
      P.O. Box 8043
      Chenega Bay, AK 99574
      (907) 573-5092
    • Gwen L. Vlasoff
      P.O. Box 139
      Tatitlek, AK 99677
      (907) 325-2319
    Section II, Seat E - 3 year term
    • Jenny R. Vlasoff
      P.O. Box 139
      Tatitlek, AK 99677
      (907) 325-2319
    • Thelma Vlasoff - Incumbent
      P.O. Box 163
      Tatitlek, AK 99677
      (907) 325-2325
    (Back to the beginning)

    REAA 22 - KASHUNAMIUT SCHOOL DISTRICT

    Seat C - 2 years to complete the term
    • Mary L. Jones
      P.O. Box 163
      Chevak, AK 99563
      (907) 858-2397
    • R. B. Slats - Write-in
      P.O. Box 334
      Chevak, AK 99563
    Seat D - 3 year term
    • Ignatius J. "Iggy" Chayalkun - Incumbent
      P.O. Box 187
      Chevak, AK 99563
      (907) 858-2398
    Seat E - 2 years to complete the term
    • Pete H. Slats
      P.O. Box 161
      Chevak, AK 99563
      (907) 858-7422
    (Back to the beginning)

    REAA 23 - YUPIIT SCHOOL DISTRICT

    Section I, Seat B - 3 year term
    • Lillian M. "Aiyak'aq" Alexie - Incumbent
      P.O. Box 73
      Akiachak, AK 99551
      (907) 825-4671
    • Katie Charles
      P.O. Box 51083
      Akiachak, AK 99551
      (907) 825-4798
    • Brian M. "Itgalek" Henry
      P.O. Box 51133
      Akiachak, AK 99551
      (907) 825-4968
    • Melanie D. Kasayulie
      P.O. Box 51134
      Akiachak, AK 99551
      (907) 825-4543
    Section II, Seat D - 2 years to complete the term
    • Olga E. "Aanaq" Kinegak
      P.O. Box 64
      Tuluksak, AK 99679
      (907) 695-6311
    • Moses K. Peter
      P.O. Box 57
      Tuluksak, AK 99679
      (907) 695-6986
    Section II, Seat E - 3 year term
    • Andrew B. Alexie
      P.O. Box 155
      Tuluksak, AK 99679
      (907) 695-2049
    • Noah M. "Mikk" Andrew Sr.
      P.O. Box 61
      Tuluksak, AK 99679
      (907) 695-6061
    • Peter M. "Mike" Napoka Jr.
      P.O. Box 63
      Tuluksak, AK 99679
      (907) 695-2467
    Section III, Seat F - 3 year term

    • Ivan M. Ivan
      P.O. Box 52047
      Akiak, AK 99552
      (907) 765-2071
    • Moses Owen
      P.O. Box 55
      Akiak, AK 99552
      (907) 765-7684
    • Mike Williams
      P.O. Box 27
      Akiak, AK 99552
      (907) 765-2061
    (Back to the beginning)


       Home   Webmaster   Site Map   Disclaimer