State Home Page
 Home   Contact Us   Email Us  
Banner
spacer

2012 General Official Candidate List

November 6, 2012 General Election Candidate List

Candidates are listed in the house or senate district for which they are registered according to the April 5, 2012 Amended Proclamation of Redistricting as ordered by the Alaska Supreme Court on May 22, 2012.

Political party candidates with the highest number of votes from each race in the Primary Election will advance to General Elections and will appear on this list after the Primary Election has been certified.

No-party candidates who filed for office with the Division of Elections on or before June 1, 2012 at 5:00 p.m. and who submitted their signatures of support on or before August 28, 2012 will appear on the General Election candidate list.

Candidates who have withdrawn their name from consideration will be listed on this web page. The withdrawal deadline for a candidate to remove their name from the General Election ballot is September 18, 2012.

Please remember to "refresh" this screen using your browser's refresh function to update the information you are viewing as updates will occur as they are being received and processed.

You may select a specific race by clicking on your choice below or you may scroll through the entire list.

Statewide Office: US President / US Vice President - US Representative


State Senate Districts
(Senate Seat P (2 year term) will not appear on the 2012 ballot)

Senate Seats with 4 year Terms
- A - C - E - G - I - K - M - O - Q - S

Senate Seats with 2 year Terms
- B - D - F - H - J - L - N - R - T

State House Districts:

- 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 -

22
- 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40

Judicial: Offices

US President / US Vice President

  • Ross C. "Rocky" Anderson / Luis J. Rodriquez (Non-Affiliated) Write-In
    P.O. Box 3868
    Salt Lake City, UT 84110

    Luis J. Rodriquez
    716 Orange Grove Ave.
    San Fernando, CA 91340
  • Dennis A. Ball - Write-In - Denied - Incomplete Paperwork
  • Andre Barnett / Ken Cross (Non-Affiliated) Write-In
    P.O. Box 1109
    Poughkeepsie, NY 12602

    Ken Cross
    52 Carol Ln.
    Batesville, AR 72501
  • Roseanne Barr / Cindy L. Sheehan (Non-Affiliated) Write-In
    3695 F. Cascade Road SW
    Atlanta, GA 30311

    Cindy L. Sheehan
    P.O. Box 6264
    Vacaville, CA 95696
  • David C. Byrne / Taralyn T. Harris (Non-Affiliated) Write-In
    3162 Calumet Ct.
    Kennesaw, GA 30152

    Taralyn T. Harris
    1509 Lake Koinonia Dr.
    Woodstock, CA 30189
  • Paul Chehade / Steve McAllister Write-In - Denied - Incomplete Paperwork
  • Will Christensen / Ken Gibbs (Non-Affiliated) Write-In
    P.O. Box 982
    Littlefield, AZ 86432

    Ken Gibbs
    166 N. Douglas Ave.
    Fresno, CA 93727
  • David M. Crosby / Christopher R. Jones (Non-Affiliated) Write-In
    273 E. Kelso Road
    Columbus, OH 43202

    Christopher R. Jones
    1636 Kohr Place
    Columbus, OH 43211
  • Richard Duncan / Ricky Johnson (Non-Affiliated) Write-In
    1100 East Blvd.
    Aurora, OH 44202

    Ricky Johnson
    P.O. Box 414
    Farrell, PA 16121
  • Stephen Durham / Christina López (Non-Affiliated) Write-In
    762 Riverside Drive #3A
    New York, NY 10031

    Christina López
    900 Hiawatha Pl So.
    Seattle, WA 98144
  • Jack Fellure - Write-In - Denied - Incomplete Paperwork
  • Valma K. Glasgow - Write-In - Denied - Incomplete Paperwork
  • Virgil Goode / James Clymer (Non-Affiliated) Write-In
    235 South Main St.
    Rocky Mount, VA 24151

    James Clymer
    301 Letort Road
    Millersville, PA 17551
  • Michael W. Hawkins - Write-In - Denied - Incomplete paperwork
  • Tom Hoefling / Jonathan D. "J.D." Ellis (Non-Affiliated) Write-In
    P.O. Box 77
    Lohrvukke, IA 51453

    Jonathan D. "J.D." Ellis
    230 DeBerry Street
    Savannah, TN 38372
  • Gary Johnson / James P. Gray (Libertarian)
    El Prado, NM

    James P. Gray
    Newport Beach, CA
  • Nelson Keyton / Jay Jenelle - Write-In - Denied - Incomplete Paperwork
  • Erin K. Magee / William T. Harney (Non-Affiliated) Write-In
    4201 6th St W
    Lehigh Acres, FL 33971

    William T. Harney
    10 Banyan Drive
    Ocala, FL 34472
  • Dean D. Morstad / Josh P. Franke-Hyland (Non-Affiliated) Write-In
    P.O. Box 14303
    Saint Paul, MN 55114

    Josh P. Franke-Hyland
    1451 Nightingale
    Spring Branch, TX 78070
  • Deonia Neveu - Write-In - Denied - Incomplete Paperwork
  • Barack Obama / Joe Biden (Democrat)
    5046 South Greenwood Avenue
    Chicago, IL 60615

    Joe Biden
    1209 Barley Mill Road
    Wilmington, DE 19807
  • Terrance J. O'Hara - Write-In - Denied - Incomplete Paperwork
    3945 Via Valle Verde
    Rancho Santa Fe, CA 92091
  • Barbara K. (Barb) Prokopich / Allen R. (Al) Farnham (Non-Affiliated) Write-In
    P.O. Box 62-1090
    Mead, WA 99021
  • Jill Reed / Tom Cary (Non-Affiliated) Write-In
    216 Lemmon Dr. Ste. 215
    Reno, NV 89506

    Tom Cary
    3915 Nolt Road
    Landisville, PA 17538
  • Rick Rogers / Marilyn Downs (Non-Affiliated) Write-In
    2210 140th Place SE
    Mill Creek, WA 98012

    Marilyn Downs
    208 Sunset Lane #4
    Boscobel, WI 53805
  • Mitt Romney / Paul Ryan (Republican)
    3 South Cottage Road
    Belmont, MA 02478

    Paul Ryan
    700 Saint Lawrence Avenue
    Janesville, WI 53545
  • Jill Stein / Cheri Honkala (Green Party)
    17 Trotting Horse Drive
    Lexington, MA 02421

    Cheri Honkala
    1928 Mutter Street
    Philadelphia, PA 19122
  • Kevin M. "Kev Thorn" Thorne / Colin H. Thorne (Non-Affiliated) Write-In
    166 Timber Trail
    Idaho Springs, CO 80452

    Colin H. Thorne
    13111 Yockey Street Apt. 317
    Garden Grove, CA 92844
  • Charles F. Tolbert (Non-Affiliated) - Write-In - Denied - Incomplete Paperwork
    P.O. Box 23935
    Ft. Lauderdale, FL 33307
  • Gerlad L. "Jerry" Warner / Ricky A. "Rick" Hood (Non-Affiliated) Write-In
    P.O. Box 8685
    Moscow, ID 83843

    Ricky A. Hood
    2125 Kamerrer Rd.
    Pullman, WA 99163
(District Search)

United States Representative
  • Sharon M. Cissna (Democrat)
    P.O. Box 141892
    Anchorage, AK 99514
    Phone: (907) 272-8662
  • Clinton Desjarlais (Non-Affiliated) Write-In
    9138 Arlon St, STE A3 #462
    Anchorage, AK 99507
    Phone: (907) 245-0355
  • David F. "Dave" Dohner (Non-Affiliated) Write-In
    P.O. Box 84361
    Fairbanks, AK 99708
  • Fletcher G. Fuller Jr. (Non-Affiliated) Write-In
    2840 Katalla Circle
    Anchorage, AK 99517
  • Ted Gianoutsos (Non-Affiliated) Nominating Petition Candidate
    P.O. Box 143115
    Anchorage, AK 99514
    Phone: (907) 272-1648
    Candidate's web site: http://www.tedandfran.com
  • Sidney I. Hill (Non-Affiliated) Write-In
    P.O. Box 4556
    Palmer, AK 99645
    Phone: (907) 746-0307
  • Jim C. McDermott (Libertarian)
    123 Chief Evan Drive
    Fairbanks, AK 99709
    Phone: (907) 328-1097

  • Tracy L. Shaffer (Non-Affiliated) Write-In - Withdrew
(District Search)

State Senate District A

  • John B. Coghill Jr. (Republican)
    P.O. Box 58003
    Fairbanks, AK 99711
    Phone: (907) 488-7886
    Candidate's web site: http://www.johncoghill.com
(District Search)

State Senate District B
  • Joe Paskvan (Democrat)
    3275 Riverview Drive
    Fairbanks, AK 99709
    Phone: (907) 474-0551

(District Search)

State Senate District C
(District Search)

State Senate District D
  • Mike J. Dunleavy (Republican)
    1830 E Parks Hwy, Ste A-113, PMB #550
    Wasilla, AK 99654
    Phone: (907) 841-0399
(District Search)

State Senate District E
  • Susan M. Parsons Herman (Democrat)
    3101 E. Palmdale Dr.
    Wasilla, AK 99654
    Phone: (907) 376-8281
(District Search)

State Senate District F
  • Fred J. Dyson (Republican)
    12239 Lugene Lane
    Eagle River, AK 99577
    Phone: (907) 694-3744

  • Martin J. Lindeke (Democrat)
    16111 Cline Street
    Eagle River, AK 99577
    Phone: (907) 354-4402
(District Search)

State Senate District G
  • Bob Roses (Republican)
    8200 E. 2nd Avenue
    Anchorage, AK 99504
    Phone: (907) 350-0684
    Candidate's web site: http://www.bobroses.com

  • David G. Walker (Non-Affiliated) - Nominating Petition Candidate - Denied - Signatures not filed
    5432 E. Northern Lights Blvd Box 575
    Anchorage, AK 99508
    Phone: (907) 244-9560
(District Search)

State Senate District H
  • Don Smith (Republican)
    2121 Tudor Hills Court
    Anchorage, AK 99507
    Phone: (907) 529-6170

(District Search)

State Senate District I
  • Johnny Ellis (Democrat)
    1231 W. Northern Lights #533
    Anchorage, AK 99503
    Phone: (907) 223-7724
  • Paul D. Kendall (Republican)
    1342 Hyder Street
    Anchorage, AK 99501
    Phone: (907) 222-7882
    e-mail: pauldkendall@yahoo.com
(District Search)

State Senate District J
(District Search)

State Senate District K
  • Roselynn Cacy (Democrat)
    11930 Johns Road
    Anchorage, AK 99515
    Phone: (907) 344-1261
    Candidate's web site: http://roselynncacy.com
(District Search)

State Senate District L
  • Jacob O. "Jake" Hale (Democrat)
    3561 Hollyberry Cir
    Anchorage, AK 99507
    Phone: (907) 351-6762

  • Kevin Meyer (Republican)
    4020 Winchester Loop
    Anchorage, AK 99507
    Phone: (907) 349-6511
    Candidate's web site: http://www.senatormeyer.com

(District Search)

State Senate District M
  • Anna I. Fairclough (Republican)
    P.O. Box 771112
    Eagle River, AK 99577
    Phone: (907) 694-7090
    Candidate's web site: http://www.annafairclough.com
(District Search)

State Senate District N
(District Search)

State Senate District O
  • Peter A. Micciche (Republican)
    P.O. Box 1544
    Soldotna, AK 99669
    Phone: (907) 262-6165

(District Search)

State Senate District Q
  • Albert M. Kookesh (Democrat)
    P.O. Box 91
    Angoon, AK 99820
    Phone: (907) 788-3615
    e-mail: amkookesh@gmail.com
(District Search)

State Senate District R
  • Robert J. Henrichs (Democrat)
    P.O. Box 1000
    Cordova, AK 99574
    Phone: (907) 424-7783
    Candidate's web site: www.henrichsforsenate.com
  • Gary L. Stevens (Republican)
    P.O. Box 201
    Kodiak, AK 99615
    Phone: (907) 486-4205
(District Search)

State Senate District S
  • Lyman F. Hoffman (Democrat)
    P.O. Box 763
    Bethel, AK 99559
    Phone: (907) 543-3583

(District Search)

State Senate District T
  • Allen Minish (Republican)
    P.O. Box 118
    Chitina, AK 99566
    Phone: (907) 823-2280

  • Donald C. "Donny" Olson (Democrat)
    P.O. Box 241248
    Anchorage, AK 99524
    Phone: (907) 240-3795

(District Search)

State Representative District 1
  • Janice L. Golub (Democrat)
    P.O. Box 57299
    North Pole, AK 99705
    Phone: (907) 347-4366

  • Doug Isaacson (Republican)
    2580 Stoneman Way
    North Pole, AK 99705
    Phone: (907) 488-6879

(District Search)

State Representative District 2
  • Bob Miller (Democrat)
    P.O. Box 73333
    Fairbanks, AK 99707-3333
    Phone: (907) 460-8683
    Candidate's web site: www.BobMillerforAK.com

  • Tammie Wilson (Republican)
    571 Canoro Rd
    North Pole, AK 99705
    Phone: (907) 590-7602
    Candidate's web site: http://www.tammiewilson.com

(District Search)

State Representative District 3
  • Steve M. Thompson (Republican)
    P.O. Box 70843
    Fairbanks, AK 99707
    Phone: (907) 374-4806
(District Search)

State Representative District 4
  • David Pruhs (Republican)
    P.O. Box 73448
    Fairbanks, AK 99707
    Phone: (907) 750-2888
    Candidate's web site: http://www.davidpruhs.com

(District Search)

State Representative District 5
  • Pete Higgins (Republican)
    3875 Geist Rd Ste E-382
    Fairbanks, AK 99709
    Phone: (907) 347-7079

  • David Watts (Democrat)
    P.O. Box 81837
    Fairbanks, AK 99708
    Phone: (907) 455-4185


(District Search)


State Representative District 6
  • Jamey E. Duhamel (Democrat)
    P.O. Box 2787
    Palmer, AK 99645
    Phone: (907) 746-6038
(District Search)

State Representative District 7 (District Search)

State Representative District 8 (District Search)

State Representative District 9 (District Search)

State Representative District 10
  • Mark A. Neuman (Republican)
    13768 W. Maplewood Drive
    Wasilla, AK 99623
    Phone: (907) 892-7906

  • Pam Rahn (Democrat)
    P.O. Box 879723
    Wasilla, AK 99687
    Phone: (907) 357-9151
(District Search)

State Representative District 11
  • Bill Stoltze (Republican)
    P.O. Box 464
    Chugiak, AK 99567
    Phone: (907) 688-5754
(District Search)

State Representative District 12
  • Dan Saddler (Republican)
    P.O. Box 771811
    Eagle River, AK 99577
    Phone: (907) 227-8484
    Candidate's web site: http://www.dansaddler.com

(District Search)

State Representative District 13
  • Hal P. Gazaway (Democrat) - Withdrew from General Election
    8620 Boundary Ave.
    Anchorage, AK 99504
    Phone: (907) 338-8111
(District Search)

State Representative District 14
  • Don Hadley (Republican)
    3259 Wesleyan Dr.
    Anchorage, AK 99508
    Phone: (907) 333-8992
(District Search)

State Representative District 15
  • Andrew L. "Andy" Josephson (Democrat)
    P.O. Box 230915
    Anchorage, AK 99523-0915
    Phone: (907) 575-ANDY
    Candidate's web site: www.electandystatehouse.com

  • Dick Traini (Republican)
    2020 Dimond Dr.
    Anchorage, AK 99507
    Phone: (907) 250-6832
(District Search)

State Representative District 16
  • Jimmy Crawford (Republican)
    3302 Oregon Dr #2
    Anchorage, AK 99517
    Phone: (907) 301-7039
  • Harriet A. Drummond (Democrat)
    2139 Solstice Circle
    Anchorage, AK 99503
    Phone: (907) 279-7763

  • Phil Isley (Non-Affiliated) Nominating Petition Candidate
    P.O. Box 190464
    Anchorage, AK 99519
    Candidate's web site: http://philisley.us
  • Tracy L. Shaffer (Repubican) - Write-In
    100 E. Fireweed Lane #8
    Anchorage, AK 99503
(District Search)

State Representative District 17
  • Cean Stevens (Republican)
    317 N. Flower Street
    Anchorage, AK 99508
    Phone: (907) 644-4478
    Candidate's web site: http://www.ceanstevens.com
  • Geran Tarr (Democrat)
    P.O. Box 143141
    Anchorage, AK 99514
    Phone: (907) 360-4047
    Candidate's web site: www.tarrforstatehouse.com
(District Search)

State Representative District 18
  • Cris A. Eichenlaub Jr. (Republican)
    1645 Sitka St. #202
    Anchorage, AK 99501
    Phone: (907) 223-6852
  • Les S. Gara (Democrat)
    P.O. Box 202259
    Anchorage, AK 99520
    Phone: (907) 274-0730
(District Search)

State Representative District 19
  • Lindsey Holmes (Democrat)
    4149 Hood Court
    Anchorage, AK 99517
    Phone: (907) 317-3697

(District Search)

State Representative District 20
(District Search)

State Representative District 21
  • Craig W. Johnson (Republican)
    12200 Timberlane Dr.
    Anchorage, AK 99515
    Phone: (907) 349-4307
(District Search)

State Representative District 22
  • Chris Tuck (Democrat)
    8220 Barnett Dr. #2
    Anchorage, AK 99518
    Phone: (907) 223-6474
    Candidate's web site: http://tuckforalaska.com

  • Lisa M. Vaught (Republican)
    5436 Dorbrandt St.
    Anchorage, AK 99518
    Phone: (907) 441-0664
    Candidate's web site: http://www.votevaught.com
(District Search)

State Representative District 23
  • Bob Lynn (Republican)
    4400 Trapline Dr.
    Anchorage, AK 99516-1538
    Phone: (907) 346-4447
(District Search)

State Representative District 24 (District Search)

State Representative District 25
  • Lance D. Pruitt (Republican)
    2954 Brittany Pl
    Anchorage, AK 99504
    Phone: (907) 952-4948
    Candidate's web site: http://www.lancepruitt.com
(District Search)

State Representative District 26
  • Roberta C. Goughnour (Democrat)
    19716 Big Diomede Circle
    Eagle River, AK 99577
    Phone: (907) 694-5053
    Candidate's web site: http://www.electrobertag.net
(District Search)

State Representative District 27
  • Mike Hawker (Republican)
    P.O. Box 111329
    Anchorage, AK 99511
    Phone: (907) 346-2844
(District Search)

State Representative District 28
  • Charles M. "Mike" Chenault (Republican)
    PO Box 8154
    Nikiski, AK 99635
    Phone: (907) 776-8686
(District Search)

State Representative District 29
  • Kurt E. Olson (Republican)
    317 Diane Lane
    Soldotna, AK 99669
    Phone: (907) 260-4822
(District Search)

State Representative District 30 (District Search)

State Representative District 31
  • Cathy Muñoz (Republican)
    2101 Jordan Avenue
    Juneau, AK 99801
    Phone: (907) 723-8089
    e-mail: Cathy@riemunoz.com
(District Search)

State Representative District 32
  • Beth Kerttula (Democrat)
    10601 Horizon Drive
    Juneau, AK 99801
    Phone: (907) 463-5440
(District Search)

State Representative District 33
  • Kyle B. Johansen (Non-Affiliated) - Nominating Petition Candidate
    P.O. Box 8601
    Ketchikan, AK 99901
    Phone: (907) 317-4841
  • Peggy Wilson (Republican)
    P.O. Box 2211
    Wrangell, AK 99929
    Phone: (907) 874-3020

(District Search)

State Representative District 34
  • William A. "Bill" Thomas Jr. (Republican)
    P.O. Box 942
    Haines, AK 99827
    Phone: (907) 766-3365
District Search)

State Representative District 35
  • Alan Austerman (Republican)
    401 Lightfoot Ave.
    Kodiak, AK 99615
    Phone: (907) 539-5945
(District Search)

State Representative District 36
  • Bryce Edgmon (Democrat)
    P.O. Box 84
    Dillingham, AK 99576

  • Carl M. Morgan Jr. (Republican)
    P.O Box 243
    Aniak, AK 99557
    Phone: (907) 675-4413
(District Search)

State Representative District 37
  • Bob Herron (Democrat)
    P.O. Box 602
    Bethel, AK 99559
    Phone: (907) 543-4377
(District Search)

State Representative District 38
  • Alan S. Dick (Republican)
    P.O. Box 73412
    Fairbanks, AK 99707
    Phone: (907) 953-9800
(District Search)

State Representative District 39 (District Search)

State Representative District 40
  • Benjamin P. "Bennie" Nageak (Democrat)
    P.O. Box 914
    Barrow, AK 99723
    Phone: (907) 852-4809
(District Search)

Supreme Court Justices
  • Shall Daniel E. Winfree be retained as justice of the supreme court for ten years?
(District Search)
Court of Appeals
  • Shall Joel H. Bolger be retained as judge of the court of appeals for eight years?
(District Search)
Superior Court - First Judicial District
  • Shall William B. Carey be retained as judge of the superior court for six years?
(District Search)
Superior Court - Second Judicial District
  • Shall Michael I. Jeffery be retained as judge of the superior court for six years?
(District Search)
Superior Court - Third Judicial District
  • Shall Steve W. Cole be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Gregory L. Heath be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Charles T. Huguelet be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall William F. Morse be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Frank A. Pfiffner be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Eric Smith be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall John E. Suddock be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Sen K. Tan be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Philip R. Volland be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Michael L. Wolverton be retained as judge of the superior court for six years?
(District Search)
Superior Court - Fourth Judicial District
  • Shall Paul R. Lyle be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Michael P. McConahy be retained as judge of the superior court for six years?
(District Search)
District Court - First Judicial District
  • Shall Keith B. Levy be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall Thomas G. Nave be retained as judge of the district court for four years?
(District Search)
District Court - Third Judicial District
  • Shall J. Patrick Hanley be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall Margaret L. Murphy be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall Daniel Schally be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall Alex M. Swiderski be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall David R. Wallace be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall Pamela S. Washington be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall David L. Zwink be retained as judge of the district court for four years?
(District Search)
District Court - Fourth Judicial District
(District Search)
  • Shall Patrick S. Hammers be retained as judge of the district court for four years?

   Home   Webmaster   Site Map   Disclaimer