State Home Page
 Home   Contact Us   Email Us  
Banner
spacer
State of Alaska >  Division of Elections >  Candidate Information >  Primary and General Election Candidates >  Candidate Lists > 
November 2, 2010 General Official Candidate List

November 2, 2010 General Election Candidate List

As of 10/28/2010

Political party candidates with the highest number of votes from each race in the Primary Election will advance to General Elections and will appear on this list after the Primary Election has been certified.

No-party candidates who filed for office with the Division of Elections on or before June 1, 2010 5:00 p.m. and who submitted their signatures of support on or before August 24, 2010 will appear on the General Election candidate list.

Candidates who have withdrawn their name from consideration will be listed on this web page. The withdrawal deadline for a candidate to remove their name from the General Election ballot is September 15, 2010.

Please remember to "refresh" this screen using your browser's refresh function to update the information you are viewing as updates will occur as they are being received and processed.

You may select a specific race by clicking on your choice below or you may scroll through the entire list.


Statewide Office

US Senator - US Representative - Governor - Lt. Governor

State Senate Districts

B - D - F - H - J - L - N - P - R - S

State House Districts

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19 - 20 - 21 -

22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 - 36 - 37 - 38 - 39 - 40

Judicial Offices


United States Senator
  • Michael Alexander (Non-Affiliated) - Write-in
  • Michael R. Alexander (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Ballot name issues
  • Michael Ames (Non-Affiliated) - Write-in
  • William H. Amidon (Republican) - Write-in - Denied - Residency date Conflicts
  • Daryl D. Anderson (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Received too late
  • Tigran A. "Tig" Andrew (Republican) - Write-in - Denied - Received too late
  • Susan J. Apling-Gilman (Non-Affiliated) - Write-in
  • Gregorio A. Apodaca (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Residency date Conflicts
  • David J. Arduser (Republican) - Write-in - Denied - did not meet age requirementt
  • Jeff G. Arentz (Republican) - Write-in - Denied - incomplete paperwork
  • Kevin Austin (Republican) - Write-in
  • Lawrence W. "Larry" Austin (Non-Affiliated) - Write-in
  • Carita Backman (Republican) - Write-in
  • Keith Barkwood (Non-Affiliated) - Write-in
  • Michelle A. Barnes (Republican) - Write-in - Denied - Received too late
  • Thomas Baxter (Non-Affiliated) - Write-in
  • David E. Beeman (Republican) - Write-in
  • Vicky L. Beeman (Republican) - Write-in
  • Elva G. Bettine (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Ballot name issues
  • Mark W. Bills (Republican) - Write-in
  • LaVonne Boyd (Non-Affiliated) - Write-in
  • David Boyle (Non-Affiliated) - Write-in
  • Red K. Bradley (Non-Affiliated) - Write-in
  • Kory W. Bradshaw (Republican) - Write-in - Denied - incomplete paperwork
  • Richard O. Braun (Non-Affiliated) - Write-in
  • William P. "Bill" Brownfield (Non-Affiliated) - Write-in
  • Ken Bullard (Non-Affiliated) - Write-in
  • Linda Bullard (Non-Affiliated) - Write-in
  • Richard O. Burns (Non-Affiliated) - Write-in
  • Michael Butler (Republican) - Write-in
  • Vern Carlson (Non-Affiliated) - Write-in
  • Curtis G. "Champagne" Champagne (Republican) - Write-in
  • Kris A. Chernik (Republican) - Write-in - Denied - Received too late
  • Elizabeth A. Cherry (Non-Affiliated) - Write-in
  • John P. Collinge (Non-Affiliated) - Write-in
  • Fred W. "Bill" Colson (Non-Affiliated) - Write-in
  • Gary C.L. Cox (Republican) - Write-in
  • DaRae K. Crews (Non-Affiliated) - Write-in
  • Margaret A. "Maggie" Crowell (Republican) - Write-in
  • Lisa L. Crusberg (Republican) - Write-in - Denied - Received too late
  • Guy A. Cummins (Democrat) - Write-in
  • Dana Davis (Republican) - Write-in
  • John Davis (AK Independence) - Write-in - Denied - Received too late
  • Karen S. Deardorff (Republican) - Write-in
  • Stephanie DeVault (Non-Affiliated) - Write-in
  • Tyran J. "Ty" DeVault (Republican) - Write-in
  • Thomas D. Dicus (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Ballot name issues
  • Chris S. Dillingham (Non-Affiliated) - Write-in
  • Erma C. Doggett (Non-Affiliated) - Write-in
  • Gale J. Doggett (Non-Affiliated) - Write-in
  • Donald S. Dorsey (Republican) - Write-in
  • Allison K. Drake (Republican) - Write-in
  • James P. Duffield II (Republican) - Write-in
  • Michael J. "Mike" Dunton (Republican) - Write-in
  • Erica L. Dvorak (Republican) - Write-in
  • Linda Eason (Republican) - Write-in - Denied - Received too late
  • Paulette K. Egger (Republican) - Write-in - Denied - Received too late
  • Roger S. Egger (Republican) - Write-in - Denied - Received too late
  • Christopher G. Erickson (Republican) - Write-in
  • Joe P. Erickson (Republican) - Write-in
  • Gregory T. "Gerkie" Erkins (Non-Affiliated) - Write-in
  • Randy Estes (Non-Affiliated) - Write-in
  • Daniel Ezell (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Received too late
  • Shannon R. Fechtner (Non-Affiliated) - Write-in
  • Robert A. Flynn (Republican) - Write-in
  • David Martin Fogler (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Ballot name issues
  • Merle R. Frank (Non-Affiliated) - Write-in
  • Eric L. Franklin (Republican) - Write-in
  • John E. Francis (Libertarian) - Write-in
  • James A. Garhart (Alaskan Independence) - Write-in
  • David S. George (Republican) - Write-in
  • Glenn J. Gillette (Republican) - Write-in
  • Steve Grand (Republican) - Write-in
  • George H. Greene (Republican) - Write-in - Denied - incomplete paperwork
  • Bob Griffin (Non-Affiliated) - Write-in
  • Dona L. Grossman (Libertarian) - Write-in
  • Marty Grossman (Republican) - Write-in
  • Cheryl B. Haakenson (Non-Affiliated) - Write-in
  • Jay M. Hamacher (Non-Affiliated) - Write-in
  • Lee Hamerski (Republican) - Write-in
  • Fred Handy (Non-Affiliated) - Write-in
  • Devone Hasara (Republican) - Write-in
  • Dominic L. Hasara (Republican) - Write-in
  • Carl L. Hardin (Non-Affiliated) - Write-in
  • Janet Henry (Republican) - Write-in
  • Katherine Hicks (Republican) - Write-in
  • Sid Hill (Democrat) - Write-in
    PO Box 4556
    Palmer, AK 99645
  • Paul Hilling (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Ballot name issues
  • Kevin E. Hite (Non-Affiliated) - Write-in
  • Julie Holbrook (Non-Affiliated) - Write-in
  • Joshua Holland (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Received too late
  • Kristin Holland (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Received too late
  • Carl L. Holman (Non-Affiliated) - Write-in
  • Nan T. "Nan" Hooper (Libertarian) - Write-in
  • Darrell Horton (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Received too late
  • Karen K. Horton (Non-Affiliated) - Write-in
  • Alan D. Humphries (Non-Affiliated) - Write-in
  • Derrick R. Hunziker (Republican) - Write-in
  • Jimmie D. Janeway Jr. (Republican) - Write-in
  • David A. Jenkins (Non-Affiliated) - Write-in
  • Cindy Johnson (Non-Affiliated) - Write-in
  • Grover Johnson (Republican) - Write-in
  • Richard Johnson (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Received too late
  • Petter M. "Pete" Johnson (Republican) - Write-in
  • Sandra L. "Sandy" Johnson (Republican) - Write-in
  • Maggie S. Joyner (Republican) - Write-in
  • Veronica L. Keanaaina (Non-Affiliated) - Write-in
  • Eric C. Kelly (Non-Affiliated) - Write-in
  • Steve Kelly (Republican) - Write-in
  • Holly M. Kjostad (Non-Affiliated) - Write-in
  • Bill Klemme (Non-Affiliated) - Write-in
  • Richard T. "Ric" Koller (Non-Affiliated) - Write-in
  • John Kuklis (Republican) - Write-in - Denied - Received too late
  • Lisa M. Lackey (Republican) - Write-in
  • Marjorie L. Landis-Beck (Non-Affiliated) - Write-in
  • Lynette A. Largent (Non-Affiliated) - Write-in
  • Brian G. Leon (Non-Affiliated) - Write-in
  • Kevin S. Luce (Non-Affiliated) - Write-in
  • Tom M (Non-Affiliated) - Write-in
  • David D. March (Republican) - Write-in
  • Deanna M. March (Non-Affiliated) - Write-in
  • Lyn Marcum (Non-Affiliated) - Write-in
  • Marsha Markstrom (Republican) - Write-in - Denied - Ballot name issues
  • Paul Markstrom (Non-Affiliated) - Write-in
  • Edward D. Martin, Jr. (Non-Affiliated) - Write-in
  • Martha S. Mayer (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Received too late
  • Mark McArthur (Republican) - Write-in
  • Richard McGahan (Non-Affiliated) - Write-in
  • Caroline C. McMullins (Non-Affiliated) - Write-in
  • Maureen M. "Mo" Meeks (Republican) - Write-in
  • William M. Merrill (Non-Affiliated) - Write-in
  • Matt Michetti (Non-Affiliated) - Write-in
  • Jasmine A. Miles (Republican) - Write-in - Denied - Received too late
  • Chimene Mills (Republican) - Write-in
  • Stephen "Steve" Moore (Republican) - Write-in
  • Taylor Moore (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - did not meet age requirements
  • Tom R. Moore (Republican) - Write-in
  • Joe S. "Steve" Morawitz (Non-Affiliated) - Write-in
  • Marvin Roger Moser (Republican) - Write-in
  • Cliff Murray (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Received too late
  • William J. Nemec (Non-Affiliated) "Denied - Signatures not filed by the 8/24/10 deadline as required by AS 15.25.150"
  • William A. Nilsson (Republican) - Write-in
  • Roger L. Pearson (Republican) - Write-in
  • Sam R. Pepper (Republican) - Write-in
  • Karen Perry (Republican) - Write-in
  • Roderic Perry (Republican) - Write-in
  • Daniel C. Piaskowski (Non-Affiliated) - Write-in
  • Melissa A. "Lissa" Pike (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - did not meet age requirement
  • Bradley T. Porter (Republican) - Write-in
  • Gregory G. Purvis (Republican) - Write-in
  • Janice A. "Jan" Quinn (Non-Affiliated) - Write-in
  • Eileen M. Ransom (Democrat) - Write-in
  • Laura L. "Lisabeth" Raschal (Non-Affiliated) - Write-in
  • Cullen L. Reece (Non-Affiliated) - Write-in
  • Carl Remley (Non-Affiliated) - Write-in
  • Patrina Remley (Non-Affiliated) - Write-in
  • Chad E. Renfro (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Received too late
  • Irene M. Repper (Non-Affiliated) - Write-in
  • Richard S. Repper Jr. (Non-Affiliated) - Write-in
  • Anthony "Tony" Rice (Republican) - Write-in
  • Mark Richardson (Republican) - Write-in - Denied - Received too late
  • David R. Roberts (Non-Affiliated) - Write-in
  • Lance Roberts (Republican) - Write-in
  • Lloyd B. Rudd (Republican) - Write-in - Denied - Ballot name issues
  • Ben F. Sawyer (Republican) - Write-in
  • Howard J. "Jim" Shanks (Democrat) - Write-in
  • William H. Smith (Non-Affiliated) - Write-in
  • John H. Smart (Republican) - Write-in - Denied - incomplete paperwork
  • Scott Smith (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - did not meet age requirements
  • Chad Solberg (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Received too late
  • Tim Sovde (Non-Affiliated) - Write-in
  • Norman Starkey (Non-Affiliated) - Write-in
  • Thompson Steve (Republican) - Write-in
  • Richard A. "Rick" Stillie Jr. (Republican) - Write-in
  • Glenn E. Swan (Non-Affiliated) - Write-in
  • Nicola J. "Nicki" Taysom (Non-Affiliated) - Write-in
  • Trevor Tew (Republican) - Write-in
  • James Thatch (Non-Affiliated) - Write-in
  • Pamela S. Thatch (Non-Affiliated) - Write-in
  • Kim A. Thibodeaux (Republican) - Write-in
  • Georgia Lee Tolbert (Republican) - write-in
  • Marty VanDiest (Republican) - Write-in
  • Garret Y. VanEck (Republican) - Write-in
  • Linda Vrem (Republican) - Write-in
  • Tracy Vrem (Republican) - Write-in
  • Kelly S. Walters (Non-Affiliated) - Write-in
  • Willard H. "Bill" Wamsganz Sr. (Non-Affiliated) - Write-in
  • Jerry Ward (Republican) - Write-in
  • Robert D. Warte (Non-Affiliated) - Write-in - Denied - Received too late
  • Ryan L. Waters (Republican) - Write-in
  • Rene Weber (Republican) - Write-in
  • Timothy M. Weidensee (Republican) - Write-in
  • Jed Whittaker (Non-Affiliated) - Write-in
  • Martin Williams (Non-Affiliated) - Write-in
  • Sandra E. "Sandi" Williams (Alaskan Independence) - Write-in
  • Kimberly T. Wilson (Republican) - Write-in
  • Jeffrey S. Wood (Republican) - Write-in
  • James M. Woosley (Republican) - Write-in
  • Kathy Jo Zurek (Republican) - Write-in
(District Search) -- (Alpha Search)

United States Representative
  • Thomas M. Higgins (Non-Affiliated) - Withdrew
    3402 Dorbrandt St. #36
    Anchorage, AK 99503
    Phone: (907) 575-3297
  • Richard J. Todd (Non-Affiliated) "Denied - Signatures not filed by the 8/24/10 deadline as required by AS 15.25.150"
    c/o Fishing Co. of Alaska
    PO Box 920648
    Dutch Harbor, AK 99692
    Phone: (907) 359-4874
(District Search) -- (Alpha Search)

Governor / Lieutenant Governor
  • Sam A. Little (Republican) - Write-in - Denied - Incomplete Paperwork
    PO Box 26
    Tok, AK 99780
    Phone: (907) 355-3152
  • William S. "Billy" Toien / Jeffery D. Brown (Libertarian)
    3705 Arctic Blvd. PMB 680
    Anchorage, AK 99503
    Phone: (907) 243-9996

    3209 Baxter Road #2
    Anchorage, AK 99504
  • Tim A. Triumph (Non-Affiliated) - Denied - Incomplete Paperwork
    490 E. Rail Road Ave.
    Wasilla, AK 99654
    Phone: (907) 775-4644
  • Donald R. Wright (Alaskan Independence)
    6382 E. Tex-Al Dr.
    Wasilla, AK 99654
    Phone: (907) 376-5383
(District Search) -- (Alpha Search)


State Senate District B
  • Dennis Egan (Democrat) - Incumbent
    3156 Pioneer Avenue
    Juneau, AK 99801
    Phone: (907) 586-6136
(District Search) -- (Alpha Search)

State Senate District D
  • Pete Higgins (Republican)
    3875 Geist Rd, Ste E-126
    Fairbanks, AK 99709
  • Joe J. Thomas (Democrat) - Incumbent
    879 Vide Way
    Fairbanks, AK 99712
    Phone: (907) 590-4648
(District Search) -- (Alpha Search)

State Senate District F
  • John B. Coghill (Republican) - Incumbent
    PO Box 58003
    Fairbanks, AK 99711
    Phone: (907) 488-7886
(District Search) -- (Alpha Search)

State Senate District H
  • Charlie R. "Charlie" Huggins (Republican) - Incumbent
    3375 Edgewater
    Wasilla, AK 99654
    Phone: (907) 373-6419
(District Search) -- (Alpha Search)

State Senate District J
  • Bill Wielechowski (Democrat) - Incumbent
    1300 Farrow Circle
    Anchorage, AK 99504
    Phone: (907) 333-2806
    Candidate's web site: www.billwielechowski.com
(District Search) -- (Alpha Search)

State Senate District L
  • Johnny Ellis (Democrat) - Incumbent
    1231 W. Northern Lights Blvd
    Anchorage, AK 99503
    Phone: (907) 276-4633
(District Search) -- (Alpha Search)

State Senate District N
  • Clinton DesJarlais (Non-Affiliated) Nominating Petition Candidate
    9125 Jewel Terrace Street
    Anchorage, AK 99502
    Phone: (907) 245-0345
    Candidate's web site: http://www.clintonforalaska.com
  • Lesil McGuire (Republican) - Incumbent
    2022 Kimberly Lynn Cir
    Anchorage, AK 99515
    Phone: (907) 351-8060
(District Search) -- (Alpha Search)

State Senate District P
(District Search) -- (Alpha Search)

State Senate District R
  • Gary L. Stevens (Republican) - Incumbent
    PO Box 201
    Kodiak, AK 99615
    Phone: (907) 486-4205
(District Search) -- (Alpha Search)

State Senate District S
  • Lyman F. Hoffman (Democrat)  - Incumbent
    PO Box 763
    Bethel, AK 99559
    Phone: (907) 543-3583
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 1
  • Kyle B. Johansen (Republican) - Incumbent
    PO Box 8601
    Ketchikan, AK 99901
    Phone: (907) 617-5537
  • Ottar Mobley (Democrat)
    PO Box 19185
    Thorne Bay, AK 99919
    Phone: (703) 678-8737
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 2
  • Reber P. Stein (Democrat)
    2323 Sawmill Creek Rd
    Sitka, AK 99835
    Phone: (907) 747-3960
  • Peggy Wilson (Republican) - Incumbent
    PO Box 2211
    Wrangell, AK 99929
    Phone: (907) 874-3020
    e-mail: woodnpeg@gci.net
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 3
  • Beth Kerttula (Democrat) - Incumbent
    10601 Horizon DR.
    Juneau, AK 99801
    Phone: (907) 463-5440
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 4
  • Cathy Muñoz (Republican) - Incumbent
    2101 Jordan Avenue
    Juneau, AK 99801
    Phone: (907) 723-8089
    e-mail: cathym@riemunoz.com
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 5
  • Robert Beedle (Democrat)
    PO Box 16
    Cordova, AK 99574
  • William A. "Bill" Thomas Jr. (Republican) - Incumbent
    PO Box 942
    Haines, AK 99827
    Phone: (907) 766-3365
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 6
  • Alan S. Dick (Republican)
    35555 Spur Hwy #463
    Soldotna, AK 99669
    Phone: (907) 953-9800
  • Woodie W. Salmon (Democrat) - Incumbent
    PO Box 21
    Chalkyitsik, AK 99788
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 7
  • Mike Kelly (Republican) - Incumbent
    1625 Wolverine Lane
    Fairbanks, AK 99709
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 8
  • David Guttenberg (Democrat) - Incumbent
    PO Box 80731
    Fairbanks, AK 99708
    Phone: (907) 388-0194
  • David M. "Dave" Talerico (Republican)
    PO Box 521
    Healy, AK 99743
    Phone: (907) 683-2469
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 9
  • Joseph A. Michel (Republican)
    PO Box 61219
    Fairbanks, AK 99706
    Phone: (907) 347-9636
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 10
  • John S. Brown (Democrat)
    814 Austin Street
    Fairbanks, AK 99701
    Phone: (907) 452-5870
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 11
  • Sean P. Rice (Democrat)
    2521 Clydesdale Drive
    North Pole, AK 99705
    Phone: (907) 388-4607
  • Tammie Wilson (Republican) - Incumbent
    571 Canoro Road
    North Pole, AK 99705
    Phone: (907) 590-7602
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 12
  • Bert L. Cottle (Democrat)
    PO Box 1049
    Valdez, AK 99686
    Phone: (907) 835-3700
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 13
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 14
  • Wes Keller (Republican) - Incumbent
    PO Box 875910 #267
    Wasilla, AK 99654
    Phone: (907) 376-6115
  • Brandon Warner (Non-Affiliated) - Denied - Financial disclosure not filed
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 15
  • Mark Neuman (Republican) - Incumbent
    13768 W. Maplewood Drive
    Wasilla, AK 99654
    Phone: (907) 354-0800
    e-mail: akneuman15@hotmail.com
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 16
  • Bonnie Nelson (Democrat)
    20615 White Birch Road
    Chugiak, AK 99567
    Phone: (907) 688-3017
  • Bill Stoltze (Republican) - Incumbent
    PO Box 464
    Chugiak, AK 99567
    Phone: (907) 688-5754 or 745-5772
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 17
  • Anna I. Fairclough (Republican) - Incumbent
    PO Box 771112
    Eagle River, AK 99577
    Phone: (907) 694-7090

(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 18

  • Bill Cook (Republican) - Write-in
    19328-A Monastery Drive
    Eagle River, AK 99577
    Phone: (907) 694-1010
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 19
  • Pete F. Petersen (Democrat) - Incumbent
    8633 Turf Ct.
    Anchorage, AK 99504
    Phone: (907) 522-6870
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 20
  • Max F. Gruenberg Jr. (Democrat) - Incumbent
    4801 Kenai Ave.
    Anchorage, AK 99508
    Phone: (907) 337-1688
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 21
  • Robert E. Clift (Libertarian)
    6402 Hampton Drive
    Anchorage, AK 99504
    Phone: (907) 337-9679
  • Lance Pruitt (Republican)
    2954 Brittany Place
    Anchorage, AK 99504
    Phone: (907) 929-4934
    Candidate's web site: www.lancepruitt.com
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 22
  • Sharon M. Cissna (Democrat) - Incumbent
    PO Box 141892
    Anchorage, AK 99514
    Phone: (907) 272-8662
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 23
  • Les Gara (Democrat) - Incumbent
    PO Box 202259
    Anchorage, AK 99520
    Phone: (907) 250-0106
  • Paul D. Kendall (Non-Affiliated) - Write-in
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 24
  • Berta Gardner (Democrat) - Incumbent
    1405 Matterhorn
    Anchorage, AK 99508
    Candidate's web site: www.bertagardner.com
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 25
  • Harley Brown (Libertarian)
    2104 Cleveland Ave.
    Anchorage, AK 99517
    Phone: (907) 744-7646
  • Mike Doogan (Democrat) - Incumbent
    PO Box 91876
    Anchorage, AK 99509
  • Thomas M. Higgins (Republican)
    3402 Dorbrandt St. #36
    Anchorage, AK 99503
    Phone: (907) 575-3297
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 26
  • Lindsey Holmes (Democrat) - Incumbent
    4149 Hood Ct.
    Anchorage, AK 99517
  • Phil Isley (Non-Affiliated) Nominating Petition Candidate
    PO Box 190464
    Anchorage, AK 99519
    Candidate's web site: www.philisley.us
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 27
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 28
  • Jodie Dominguez (Democrat)
    205 E. Dimond Blvd. #288
    Anchorage, AK 99515
    Phone: (907) 248-2111
    Candidate's web site: www.jodieforstatehouse.com
  • Craig W. Johnson (Republican) - Incumbent
    12200 Timberlane Dr.
    Anchorage, AK 99515
    Phone: (907) 349-4307
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 29
  • Chris Tuck (Democrat) - Incumbent
    8220 Barnett Drive #2
    Anchorage, AK 99518
    Phone: (907) 223-6474
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 30
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 31
  • Bob Lynn (Republican) - Incumbent
    4400 Trapline Dr.
    Anchorage, AK 99516-1538
    Phone: (907) 346-4447
  • Steve Pratt (Republican) - Write-in
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 32
  • Mike Hawker (Republican) - Incumbent
    PO Box 111329
    Anchorage, AK 99511
    Phone: (907) 346-2844
  • Matt Moore (Democrat)
    PO Box 140269
    Anchorage, AK 99514
    Phone: (907) 360-0905
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 33
  • Kurt E. Olson (Republican) - Incumbent
    317 Diane Lane
    Soldotna, AK 99669
    Phone: (907) 260-4822
  • Richard "Dick" Waisanen (Democrat)
    44932 Eddy Hill Drive
    Soldotna, AK 99669
    Phone: (907) 262-6298
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 34
  • Charles M. "Mike" Chenault (Republican) - Incumbent
    PO Box 8154
    Nikiski, AK 99635
  • Ray G. Southwell (Alaskan Independence)
    PO Box 6881
    Nikiski, AK 99635
    Phone: (907) 776-3384
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 35
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 36
  • Alan Austerman (Republican) - Incumbent
    PO Box 8766
    Kodiak, AK 99615
    Phone: (907) 486-5930
  • Terry J. Haines (Democrat)
    724 Hillside Dr.
    Kodiak, AK 99615
    Phone: (907) 942-0365
  • Andy Schroeder (Democrat) - Withdrew
    2267 Forest Drive
    Kodiak, AK 99615
    Phone: (907) 512-0919
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 37
  • Bryce Edgmon (Democrat) - Incumbent
    PO Box 84
    Dillingham, AK 99576
    Phone: (907) 842-1729
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 38
  • Bob Herron (Democrat) -Incumbent
    PO Box 602
    Bethel, AK 99559
    Phone: (907) 543-4377
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 39
  • Neal W. Foster (Democrat) - Incumbent
    PO Box 1633
    Nome, AK 99762
    Phone: (907) 250-8375
(District Search) -- (Alpha Search)

State Representative District 40
  • Reggie Joule (Democrat) - Incumbent
    PO Box 1269
    Kotzebue, AK 99752
    Phone: (907) 442-3452
(District Search) -- (Alpha Search)

Supreme Court Justices
  • Shall Dana A. Fabe be retained as judge of the supreme court for ten years?
(District Search) -- (Alpha Search)

Court of Appeals
  • Shall David Mannheimer be retained as judge of the court of appeals for eight years?
(District Search) -- (Alpha Search)

Superior Court - First Judicial District
  • Shall David V. George be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Philip M. Pallenberg be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Trevor N. Stephens be retained as judge of the superior court for six years?
(District Search) -- (Alpha Search)

Superior Court - Third Judicial District
  • Shall Eric A. Aarseth be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Carl Bauman be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Sharon L. Gleason be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Kari Kristiansen be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Patrick J. McKay be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Anna M. Moran be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Mark Rindner be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Jack W. Smith be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Michael R. Spaan be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Vanessa H. White be retained as judge of the superior court for six years?
(District Search) -- (Alpha Search)

Superior Court - Fourth Judicial District
  • Shall Douglas L. Blankenship be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Marvin Hamilton III be retained as judge of the superior court for six years?
  • Shall Michael A. MacDonald be retained as judge of the superior court for six years?
(District Search) -- (Alpha Search)

District Court - First Judicial District
  • Shall Kevin G. Miller be retained as judge of the district court for four years?
(District Search) -- (Alpha Search)

District Court - Third Judicial District
  • Shall Brian K. Clark be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall Catherine M. Easter be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall William L. Estelle be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall Sharon A.S. Illsley be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall Gregory J. Motyka be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall Richard W. Postma Jr. be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall Stephanie Rhoades be retained as judge of the district court for four years?
  • Shall John W. Wolfe be retained as judge of the district court for four years?
(District Search) -- (Alpha Search)

District Court - Fourth Judicial Distric
  • Shall Jane F. Kauvar be retained as judge of the district court for four years?
(District Search) -- (Alpha Search)



   Home   Webmaster   Site Map   Disclaimer